Neodymové magnety, jedny z nejsilnějších magnetů vůbec!

Sháníte opravdu silné magnety pro vlastní využití nebo pro využití v průmyslu a nestačí  vám obyčejné magnety, které se dají běžně sehnat v papírnictví? Neodymový magnet je v dnešní době nejsilnějším magnetem vůbec a i při malé velikosti vykazuje značnou sílu. Proto se také tyto magnety dělají v miniaturních verzích, protože pro jejich výkonnost to zcela postačí.

K čemu se nejčastěji neodymové magnety používají?

Neodymové magnety unesou i 1000 násobek své hmotnosti a vzhledem k velké síle těchto objektů se hojně využívají v domácnosti jako magnetické držáky, zavírání nábytku nebo pro bytovou dekoraci. Nalezneme je také v osvětlovacích systémech, v diářích nebo se dají využít jako držáky na nástěnky či k prezentačním účelům ve firmě. Dále se vyskytují i v takových odvětvích jako je průmysl, výroba, domácí spotřebiče či výpočetní technika. Jejich malý rozměr a silná magnetická interakce našla využití v rotorech a statorech motorů, lineárních motorech, magnetických spojkách, brzdách a mnoho dalších. Na eshopu ABC MAGNET s.r.o. Praha  naleznete neodymové magnety kvádrové, válcové a ve spoustu dalších tvarech.

A jak se vyrábějí?

Neodymové magnety se vyrábějí lisováním a spékáním slitin ze vzácných zemin a jde o spékání velmi jemných rozemletých substancí, protože jejich přímé slévání není možné. Tyto magnety jsou křehké a také velice náchylné na korozi, proto mají povrchovou úpravu a to nejčastěji ve formě niklu, zinku, epoxidové pryskyřice nebo zlata anebo se zvyšuje jejich korozivzdornost speciální technologií (tzv. HAST magnety). Neodymové magnety jsou sice tvrdé, ale zároveň poměrně křehké a na jejich vlastnosti je nutné myslet při manipulaci zmagnetizovaných výrobků v blízkosti ostatních magnetů nebo feromagnetických materiálů (např. železa). 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *