Podlahové vytápění pro komfortní bydlení

Jestli zrovna stavíte nový dům nebo akorát rekonstruujete a ještě nemáte vyřešené topení, stojí za zvážení, zda místo klasického radiátoru nepořídit podlahové vytápění, které s sebou přináší spoustu výhod jak ze zdravotního, tak ekonomického hlediska.

Proč si pořídit podlahové vytápění?

Hlavní výhodou podlahového topení je rovnoměrné vytápění, jelikož teplo sálá přímo z podlahy a dochází tak ke stejnoměrnému rozšíření tepla po celé místnosti. Při vytápění radiátorem teplo spíše stoupá do horní části místnosti, kde není tolik potřebné a využívané a proto je podlahové vytápění efektivnější, jelikož se ideálně rozprostře spíše po spodní části pokoje, kde je nejvíce potřeba. Pozitivní preferencí podlahového vytápění je jeho umístění pod podlahou, čímž eliminujeme výskyt jakýchkoliv trubek a nevzhledných radiátorů. Navíc pro dosažení ideální teploty v místnosti se s touto variantou spotřebuje významně méně energie, než při ohřívání vody proudící do radiátorů. Podlahové topení také minimální víří vzduch a proto je tedy vhodné např. pro alergiky.

Jak funguje podlahové vytápění?

Podlahové vytápění je charakteristické sálavou složkou, díky které dochází k ohřívání okolních stěn a funguje na principu zahřívání topných kabelů, rohoží nebo fólií umístěných pod podlahou. Přibližně 60% energie je předáno sáláním a 40% prouděním a díky tomu dosahuje podlahové vytápění ideální prostorové teploty o 2°C až 4°C nižší a šetří tak až 20 % energie.

Jakou zvolit podlahu pro podlahové vytápění?

Volba podlahy pro podlahové vytápění je téměř neomezená. Můžeme použít jak klasické keramické krytiny, tak dřevo, plasty či koberec. Je však vhodné dát si pozor na to, aby podlaha měla dobrou tepelnou vodivost pro co nejefektivnější výsledek. Těmto parametrům nejlépe odpovídají podlahy keramické, marmoleum nebo vinylové podlahy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *