Staňte se energeticky soběstační s domácí sluneční elektrárnou

Energetická soběstačnost v dnešní době neustále se zvyšujících cen elektřiny zní velmi lákavě. Komu by se také nelíbila představa vlastnit dům, kam nevedou žádné dráty nebo potrubí a za který nemusí platit nekonečné účty. Poradíme vám, jak začít s přípravou energeticky soběstačného domu a na který zdroj se vyplatí vsadit.

Využití energie ze slunečního záření se vyplatí

K výrobě elektřiny se dají využít veškeré obnovitelné zdroje energie. Může se jednat o vodu, vítr, biomasa, bioplyn nebo sluneční záření. Vlastní vodní nebo větrnou elektrárnu není problém v dnešní době vybudovat. V těchto dvou případech jsou však možnosti značně omezené a v České republice nejsou podmínky pro tyto domácí elektrárny zcela vhodné. Na co se však vyplatí vsadit, je energie získaná ze slunečního záření! Pro vybudování domácí sluneční elektrárny vám postačí plocha na umístění fotovoltaických panelů a počáteční investice pro vybudování sluneční elektrárny.

Jeden z nejšetrnějších způsobů získávání energie

Domácí sluneční elektrárna funguje na principu solárního systému, kdy se sluneční záření přeměňuje na elektrickou energii. Během tohoto procesu není potřeba žádné palivo a nevznikají žádné zplodiny, hluk či zápach. Jde proto o jeden z nejšetrnějších způsobů získávání energie, která nemá dopad na životní prostředí. 

Využijte dotaci programu Nová zelená úsporám

Před výstavbou sluneční elektrárny je potřeba počítat s investicí do fotovoltaických článků. Články se umístí na střechu domu či střechu jiných přilehlých budov, které jsou nejlépe situované na jih. Pořizovací cena domácí sluneční elektrárny začíná zhruba na částce 100 tisíc korun, přičemž návratnost fotovoltaiky se pohybuje mezi 8-14 lety. Do konce roku 2021 lze dokonce získat dotaci programu Nová zelená úsporám, která vám při výstavbě sluneční elektrárny finančně značně uleví.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *