Vnitřní a venkovní omítky pro váš vysněný dům

S příchodem jara přichází také nejideálnější období, kdy je načase dát se opět do práce na výstavbě domu, a to v případě, jestli již máte hotovou hrubou stavbu bez jakýchkoliv finálních povrchů, jelikož stabilní teploty nad nulou vám zajistí zaschnutí vnitřních i venkovních omítek. Omítka nám přispívá k rovnému a hladkému povrchu stěn či stropů, zakrývá nerovnosti zdiva a tvoří finální vzhled stěn.

Doporučení pro omítky do interiéru

U omítek do interiéru i exteriéru existuje mnoho materiálů a technologií pro nanášení hrubé nebo jiné omítky. Vnitřní omítky se nejčastěji realizují dvouvrstvě, a to v pořadí skladby hrubé omítky neboli jádrové, která se nanáší o tloušťce 15–20 mm podle nerovnosti stěny a omítky jemné (štukové), která se již nanáší ve vrstvě minimální. Doporučují se nanášet nejdříve dva měsíce po vyzdění stavby z cihelného zdiva ve chvíli, kdy malta dostatečně vyzraje a vlhkost zdiva nepřekračuje normu. Teplota okolí a zároveň omítaného povrchu by neměla klesnout pod +5 °C a to jak během práce, tak následného schnutí.

Na výběru venkovních omítek si dejte záležet

Venkovní omítce se také lidově říká fasáda a její správný výběr je mnohem důležitější než omítka do vnitřních prostor, protože denně bude odolávat nepříznivému počasí a bude se tedy muset vyrovnávat například s nárazy větru, mrazem, sněhem nebo slunečními paprsky. Navíc chrání obvodové konstrukce domu a tvoří celkový vzhled vašeho domu zvenku.

A jakou omítku zvolit?

Pokud chcete vsadit na jistotu, nešlápnete vedle při výběru omítky stříkané neboli strojní, která se míchá v mísícím stroji přímo na místě stavby a hadicí se dopravuje do stříkacího zařízení, čímž zajišťuje stálou kvalitu směsi. Strojní omítky se hodí jak pro omítky v bytě, tak i v rodinných domech a dají se bez problému uplatnit na omítku vnitřní i venkovní. Zároveň pro interiér i exteriér jsou vhodné například i dekorativní omítky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *