Kdo by nechtěl mít na střeše domu svou vlastní solární elektrárnu a stát se tak energeticky soběstačný, chránit se před neustálým zvyšováním cen elektřiny a ještě ušetřit nemalou sumu peněz? Ukážeme vám, že investice v podobě domácí solární elektrárny se do budoucna opravdu vyplatí!
Na jakém principu funguje domácí solární elektrárna?
Domácí fotovoltaickou elektrárnu si zřídíte instalací fotovoltaických panelů na střechu vašeho domu nebo přilehlé střechy (například garáže nebo altánu), které vám namontuje firma dle norem a nejvýhodnější polohy v rámci situování domu. Solární panely se doporučují umístit nejlépe na střechu se sklonem 35° umístěnou směrem na jih. Fotovoltaika je založena na využití fotovoltaického jevu, díky kterému dochází k přeměně sluneční energie ze slunečního záření na energii elektrickou a není proto potřeba žádné palivo, narozdíl od jiných způsobů výroby elektřiny.
Jaké přináší domácí solární elektrárna výhody?
Domácí solární elektrárna představuje investici do budoucna s rychlou návratností přibližně za 6-10 let. Zaručuje vysokou životnost, články vydrží funkční několik desítek let a můžete se spolehnout na velmi nízkou poruchovost a to i z důvodu, že k solární elektrárně není potřeba žádná obsluha. Získávání energie ze slunečního záření patří k nejšetrnějším způsobům získávání elektřiny, a tak tímto krokem přispějete rovněž k ochraně životního prostředí. Na výstavbu fotovoltaické elektrárny lze navíc získat dotaci díky programu Nová zelená úsporám od Ministerstva životního prostředí a to ve výši 35 000 až 150 000 korun, která vám může pokrýt spoustu nákladů na pořízení a instalaci fotovoltaických panelů.
Na kolik mě domácí solární elektrárna vyjde?
Čtvereční metr fotovoltaické elektrárny vás při započítání nákladů na instalaci či potřebnou elektroniku vyjde přibližně na 4 000 Kč, přičemž střecha průměrného rodinného domu nabízí cca 60 m2 plochy, v přepočtu tedy plus mínus 240 000 Kč.
