Příprava před malováním vám ušetří nervy! Jak se správně přichystat?

Malování stěn patří k nepříjemným povinnostem, které se pravidelně objeví v momentě, kdy se vám to nejméně hodí. Ať už malujete kvůli poškozeným stěnám nebo jen omlazujete vzhled vašeho obýváku, připravte se na úmornou a časově náročnou práci. Tu si však snadno usnadníte pečlivou přípravou.

  1. Kdy nejlépe začít?

Malování vyžaduje dostatečnou teplotu vzduchu, nižší vlhkost a dobré, ideálně denní, osvětlení. Vhodným obdobím je tedy léto. Pokud ale dostatečně vytopíte pokoj a zajistíte pravidelné větrání, zvládnete malování i v zimě. Jestliže vám to situace dovolí, malujte vždy za denního světla, které odhalí případné chyby v nátěru.

Při malování zajistěte vhodné podmínky pro schnutí barvy. Ideální teplotu pro nanášení barvy najdete přímo na plechovce nebo v technickém listu. Místnost také pravidelně větrejte, čímž urychlíte zavadnutí čerstvého nátěru.

  1. Světlá barva zvětší prostor

Při výběru barvy počítejte se základními optickými vlastnostmi. Světlé barvy lépe odráží světlo a rozjasní celý pokoj. Naproti tomu tmavé barvy světlo v pokoji spíše utlumí, ale docílíte s nimi útulné atmosféry a pocitu tepla.

U barvy si dejte pozor na dostatečné množství. Zejména u tónovacích barev kupte dostatečný objem. S tím vám poradí přímo prodejce, případně doporučené množství na metr čtvereční, tedy vydatnost barvy, najdete na plechovce.

  1. Pomůcky vám usnadní práci

Před malováním si připravte veškeré pomůcky a příslušenství. Kromě barvy potřebujete penetraci a různé škrabky a malířské špachtle na očištění stěny. Chybět nesmí ani válečky, štětce a mřížky na nanášení barvy.

Po ruce mějte také štafle nebo konstrukci pro natírání. Zejména u vyšších místností doporučujeme pronájem lešení nebo nízkých konstrukcí. Těmi obeženete celou stěnu a vytvoříte si prostor pro pohodlné nanášení barvy.

  1. Stěnu pečlivě očistěte

Lidé se často ptají, zda starou barvu oškrábat nebo nový nátěr nanést přímo na ni. Existuje k tomu jednoduchá poučka – namočte váleček do vody a několikrát přejeďte po stěně. Jestliže se barva loupe, dělá bubliny nebo nafukuje, stěnu oškrábejte. 

Před malováním stěnu také dostatečně napenetrujte. Tím sjednotíte savost povrchu a zároveň ho zpevníte. Penetraci doporučujeme při nanášení na novou štukovanou omítku i na starý nátěr. Na nové povrchy volte univerzální, na již jednou malované stěny kupte hloubkovou penetraci.Před malováním si dejte dostatečnou časovou rezervu. Profesionálnímu malíři stačí na jednu místnost přibližně 6 hodin v závislosti na náročnosti. Vy si na běžný obývák vyčleňte zhruba dvakrát tolik. Samotná příprava vám pak zabere přibližně polovinu času.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *